Sprawdzony przepis!

Chleb żytni razowy na zakwasie żytnim

Chleb żytni razowy jest chlebem, który został wykonany głównie z mąki żytniej razowej. Termin „razowy” odnosi się do sposobu mielenia ziaren żyta. Mąka żytnia razowa jest mielona w sposób niecałkowity, co oznacza, że ziarna żyta zawierają zarówno skorupki, jak i zarodki. Dzięki temu chleb żytni razowy ma ciemniejszy kolor, charakterystyczną teksturę i bogaty smak.

Chleb żytni razowy na zakwasie żytnim

Chleb żytni razowy jest często bardziej gęsty i cięższy niż chleb pszenny, ze względu na niższą zawartość glutenu w mące żytniej. Jest też bogaty w błonnik i ma niższy indeks glikemiczny niż chleb pszenny, co oznacza, że powoduje wolniejsze uwalnianie glukozy do krwiobiegu. Dlatego też uważany jest za zdrowszy od jasnego pieczywa i polecany np. diabetykom i osobom na diecie redukcyjnej.

Z poniższego przepisu możesz wykonać też chleb pszenno-żytni zastępując połowę mąki żytniej, mąką pszenną.

Jak zrobić zakwas żytni? część 1 oraz część 2


Składniki:

  • 500 g mąki żytniej razowej
  • 400-450 ml letniej wody
  • 150 ml zakwasy żytniego
  • 10 g soliW dużej misce wymieszaj zakwas żytni, mąkę żytnią razową i sól. Dodawaj wodę stopniowo, mieszając ciasto, aż składniki będą dobrze wymieszane i utworzą gęste, lepkie ciasto. Konsystencja ciasta na zakwasie może się różnić w zależności od użytego zakwasu, dlatego woda może być potrzebna w różnych ilościach.

Miskę przykryj ściereczką i pozostaw ciasto do wyrośnięcia na około 12 godzin w temperaturze pokojowej. Czas fermentacji może się różnić w zależności od temperatury otoczenia i siły zakwasu. Jednak wyrośnięte ciasto powinno podwoić swoją objętość i wydawać delikatny kwasowy zapach.

Następnie wyrośnięte ciasto przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki, przykryj foremkę ściereczką i pozostaw na kolejne 2 godziny, aby chleb ponownie wyrósł. Upewnij się, że ciasto jest dobrze wyrośnięte przed pieczeniem i ewentualnie posmaruj go wodą i posyp ulubionymi ziarnami.

Gdy chlebek wyrośnie, wstaw foremkę z ciastem do piekarnika i piecz w temperaturze 210 stopni Celsjusza przez około 60 minut, aż chleb będzie złotobrązowy.

Upieczony chleb będzie wydawał głuchy dźwięk po stuknięciu w spód. Po upieczeniu wyjmij chleb z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia na kratce.

Gotowy chleb żytni razowy na zakwasie żytnim możesz przechowywać w chłodnym miejscu w szczelnie zamkniętym worku, aby zachował świeżość, nawet do 7 dni.

Chleb żytni razowy na zakwasie żytnim


Smacznego!

 


Domowa Piekarnia