Sprawdzony przepis!

Deska serów i przekąsek na każdą okazję

Deska serów i przekąsek to świetny sposób na przyjęcie niespodziewanych gości, ale też na uroczystości. To nietuzinkowy sposób na przyjęcie urodzinowe, imieninową imprezę, czy jakąkolwiek inną okazję. Deska serów i przekąsek będzie ozdobą na świątecznym stole. Z okazji Bożego Narodzenia można dodać na niej gałązki rozmarynu, które z powodzeniem przypominać będą gałązki choinki.

Deska serów i przekąsek

Na wielkanocną deskę serów i przekąsek można położyć faszerowane połówki jajek i ozdoby tematyczne. Można też zaskoczyć ukochaną osobę kolacją we dwoje, dokładając do deski butelkę dobrego wina. W końcu może to być też świetny sposób, na deskę przekąsek do filmu.

Jeżeli już wiecie, w jakich okolicznościach i na jakie okazje można zrobić deskę przekąsek, to teraz zobaczcie, co będzie niezbędne, do jej przygotowania.

Trzy elementy deski doskonałej


Klasyczna deska serów i przekąsek zawiera trzy główne grupy produktów. Pierwszą grupę stanowią sery, drugą wędliny, a trzecią, różne dodatki. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Sery


Właściwie na desce serów można położyć niemal wszystko, co nam smakuje. Mogą to być sery pleśniowe, żółte, jak i długo dojrzewające. Ważne, by były to przynajmniej 3-4 rodzaje sera, by zachować różnorodność i dać gościom możliwość wyboru.

Na mojej znajduje się klasyczny Camembert oraz Brie, francuski Fourme d'Ambert – o intensywnym smaku, z niebiesko-zieloną pleśnią oraz serek kremowy. Dobrze byłoby urozmaicić konsystencję serów dodając twardy ser w typie szwajcarskiego Gruyere lub włoskiego Parmezanu. Ostatecznie można podać kostki sera żółtego np. Gouda lub Edam.

Wędliny

 

Wędliny na desce sprawdzą się jedynie wówczas, gdy goście są mięsożerni. Można oczywiście stworzyć deskę jedynie z wędlin, jednak gdy jest to deska serów, wówczas ograniczamy się do 1-2 gatunków wędlin.

W naszym przypadku było to salami w plastrach oraz kabanosy. Można dodać również szynkę  dojrzewającą lub plastry bekonu.

Dodatki


Grupa dodatków jest bardzo szeroka i obejmuje:
  • owoce i ich przetwory. Idealnie komponują się na desce winogrona zarówno jasne, jak i ciemne, borówki, świeże figi czy też jeżyny. Nie zapominajmy też o orzechach. Zwłaszcza orzechy włoskie, to już klasyka serwowania takiej deski.
  • pieczywo świeże i suszone. Grupa ta obejmuje zarówno pieczywo np. kromki bagietki lub chleba rustykalnego, paluszki chlebowe, jak i krakersy, sucharki, czy słone precle.
  • konfitury i marmolady – pasują do wielu gatunków serów, zwłaszcza kozich i wędzonych. Świetne są też dżemy i marmolady z jeżyn, pigwy, aronii, borówki, żurawiny, a także marmolada oliwkowa, którą my podaliśmy.


Dodatkiem do deski serów będzie wino lub słodkie likiery. Wszystko zależy od tego, jakie sery podamy. Na pewno powinny to być wina czerwone, ciężkie o większej zawartości tanin np. Cabernet Sauvignon. Do serów z niebieską pleśnią odpowiednie będzie czerwone porto.

Deska serów i przekąsek

Jak przygotować deskę?


Zaczynamy od wybrania odpowiedniej deski okrągłej lub prostokątnej, o płaskiej powierzchni. Wielkość deski powinna być dostosowana do ilości osób, dla których jest przygotowywana. U nas była to deska dla dwóch osób, na kolację  z winem.

Na początku kroimy i układamy sery. Jeżeli wymagają krojenia, wówczas ułóżcie je tak, by można to było robić bezpośrednio na desce. Sery okrągłe kroimy jak tort, w kliny. Małe serki możemy pokroić na ćwiartki lub połówki. Sery podłużne kroimy w plasterki o grubości około pół centymetra. Sery pleśniowe kroimy ukośnie, na małe kawałki. Serki kremowe najwygodniej kroi się gorącym, suchym nożem, a sery twarde zostawiamy w całości, a następnie odłupujemy nożykiem po kawałku.

Następnie układamy wędliny. Połóżcie je, najlepiej w przeciwległych końcach deski. Na koniec układamy owoce i dodatki. Jeżeli jest na nie miejsce na desce, to układamy je w wolnych przestrzeniach między serami i wędlinami. Gdy nie ma na nie miejsca na desce, możemy podać też obok w małych miseczkach. Pieczywo możemy ułożyć na desce lub podać w specjalnym koszyczku do pieczywa.

Komponowanie deski to świetna zabawa, a efekt jest więcej niż zadowalający. Możemy bawić się razem z gośćmi lub zaskoczyć ich już gotową kompozycją. Za każdym razem deska będzie wyglądać inaczej i inne rzeczy się na niej znajdą. Jest to najefektowniejszy sposób podania wielu przekąsek w przystępnej cenie.

Deska serów i przekąsek


Miłej zabawy i smacznego!