Sprawdzony przepis!

Pierogi z jabłkami

Pierogi słodkie zwykle kojarzą się z latem, gdyż jako nadzienia możemy użyć owoców sezonowych: truskawek, malin czy czereśni.Jabłka, jako nadzienie do pierogów, są w tym momencie nadzieniem uniwersalnym, gdyż możemy ich użyć niezależnie od pory roku.Ciasto na takie pierogi przygotowuje się identycznie jak na pierogi słone, pamiętać jedynie należy, aby było ono cieniej rozwałkowane, a krążki nieco większe. Należy też starannie zlepić ich brzegi, aby podczas gotowania nie rozgotowały się.

Składniki nadzienia:
  • 500g jabłek
  • 50g cukru
  • Cynamon

Jabłka obieramy, kroimy w kostkę, mieszamy z cukrem i ewentualnie z cynamonem.

Składniki ciasta:
  • 500g mąki
  • 1 jajo
  • 180ml CIEPŁEJ wody
  • Sól

Na stolnicę przesiewamy mąkę, wbijamy jajko, dodajemy sól. Następnie wlewamy powoli wodę i zagniatamy ciasto. Dzielimy ciasto na części i przykrywamy, aby nie wysychało.
Później z każdego kawałka toczymy wałeczek, który kroimy na kawałki a każdy z kawałków rozwałkowujemy na mały placuszek.

Jest tez druga szkoła mówiąca, że każdy kawałek ciasta należy rozwałkować na placek, z którego następnie wycina się koła lub kroi go na kwadraty i dopiero wówczas napełnia farszem. Każdy może wybrać sobie swój sposób, ja preferuję ten pierwszy, gdyż jest mniej pracochłonny.
Na każdy placuszek nakładamy farsz i sklejamy zgrabnego pierożka.

Później zostaje już tylko gotowanie w lekko osolonej wodzie z dodatkiem odrobiny oleju.
Pierogi należy wrzucać partiami, zamieszać i przykryć. Gdy wypłyną na wierzch, odkryć i gotować jeszcze 2-3 minuty. Następnie wyjąć łyżką cedzakową na wysmarowany olejem półmisek, co zapobiegnie sklejaniu się pierogów.

Pierogi słodkie polewamy zwykle sokami owocowymi lub zrumienioną tartą bułką z masłem i cukrem. Można polać je tez gęstą śmietaną lub ubita kremówką.