Sprawdzony przepis!

Strączkowe w kuchni

Ostatnio gotuje sporo potraw z nasion roślin strączkowych. Dlaczego? Gdyż zawierają dużo błonnika, witamin (szczególnie z grupy B) i minerałów. Duża zawartość białka sprawia, że są w stanie zastąpić białko zwierzęce. Są też sycące i rozgrzewają. Zarzucić im można jedynie to, że są ciężkostrawne ale zawsze można je „odciążyć” przyprawami i ziołami: pieprzem, chili, kminkiem, majerankiem, tymiankiem czy oregano.

soja - strączki
 
Zastosowanie ich w kuchni jest ogromne. Można robić z nich, zupy, kremy, pasty, używać do sałatek lub podawać jako samodzielna jarzynę.

Przed gotowaniem należy nasiona wymoczyć, co skraca czas ich gotowania. Jedynie soczewica nie wymaga moczenia lecz i w jej przypadku, dobrze jest zalać ją gorącą wodą i pozostawić na pół godziny, ugotuje się wówczas szybciej.
W poniższej tabelce ujęłam przybliżony czas moczenia i gotowania najczęściej używanych w kuchni, nasion warzyw strączkowych.

Nasiona
Czas moczenia
Czas gotowania
Bób suszony
10 godzin
1 ½ godziny
Ziarna fasoli
12 godzin
1 ½ godziny
Groch łuskany
Nie wymaga moczenia
1 ½ godziny
Groch nie łuskany
12 godzin
2 godziny
Ciecierzyca
12 godzin
2 godziny
Soczewica
Nie wymaga moczenia
Około godziny
Soczewica czerwona (łuskana)
Nie wymaga moczenia
Pół godziny

Nie zaszkodzi strączkowym dłuższe moczenie np. namoczenie na noc. Po wymoczeniu należy odlać wodę, w której się moczyły i gotować je w świeżo zmienionej.
Przy gotowaniu pamiętać należy aby przez pierwszy kwadrans gotować bez przykrycia, na dużym ogniu by rozłożyły się substancje toksyczne. Podczas gotowania zbierać szumowiny. Solić pod koniec gotowania, zaś zakwaszać dopiero po ugotowaniu, w przeciwnym razie warzywa stwardnieją.
 

Przykładowe przepisy z wykorzystaniem warzyw strączkowych: