Sprawdzony przepis!

Purée z gotowanej dyni

Purée lub inaczej przecier z dyni to doskonały sposób na jej wykorzystanie. Można ją zamrozić w woreczkach lub pasteryzować w słoikach. Zimą chętnie sięgamy po tak zakonserwowaną dynię, by wykorzystać ja w potrawach, zarówno słodkich, jak i wytrawnych.

purée z gotowanej dyni

Z jakiej dyni przygotować purée?


Purée można przygotować z każdej dyni, jednak osobiście polecam dynię Hokkaido lub piżmową. Dynia do przygotowania purée nie musi być duża. Najlepsza jest średnia, ale nawet z małej przygotujesz 2-3 słoiczki.

Purée z pieczonej czy gotowanej dyni?


Przecier dyniowy można przygotować na dwa sposoby poprzez pieczenie lub gotowanie. Z tym że gotować możemy na wodzie lub na parze. Gotowanie jak dla mnie jest sposobem szybszym i mniej pracochłonnym. Inni wolą pieczenie, mimo że trwa dwa razy dłużej.

Pieczona dynia to nie tylko baza dyniowego purée, ale również smaczna przekąska. Dynię można piec w skórce, po pozbyciu się pestek i bez rozdrabniania. Cały proces opisałam we wpisie Jak zrobić purée z dyni Hokkaido. Jednak do pieczenia nadają się również inne rodzaje dyni. Ja wybieram Hokkaido z tego względu, że można ja miksować razem ze skórką.


Jak zrobić purée z dyni gotowanej?


Wykonanie przecieru z dyni gotowanej jest dziecinnie łatwe. Zwłaszcza gdy użyjemy dyni Hokkaido. Będziemy potrzebować 1 średniej wielkości dyni Hokkaido, którą pozbawiamy nasion i kroimy na kawałki, najlepiej w dużą kostkę. Przekładamy dynię do garnka i zalewamy woda, tak by ja przykryła. Gotujemy na małym ogniu przez 30 minut, licząc od czasu zagotowania. Następnie dynię odsączamy na sitku z nadmiaru wody. Pozostałe kawałki przekładamy do miksera kielichowego, do blendera lub do miski, w przypadku użycia blendera ręcznego, typu tulipan. Miksujemy do uzyskania gładkiej, pozbawionej grudek konsystencji i gotowe.

Jeżeli używamy innych rodzajów dyni, wówczas przed gotowaniem musimy dynie obrać ze skórki. Dalszy sposób postępowania jest taki sam.

Jeżeli po zmiksowaniu okazałoby się, że nasze purée jest zbyt wodniste, wówczas możemy ponownie wyłożyć je na sitko i poczekać, aż odsączy się nadmiar płynu. Zamiast gotowania w wodzie możemy dynię ugotować na parze. Tak przygotowana dynia zachowa więcej swoich cennych składników odżywczych.

Jak zakonserwować przecier z dyni?


Przygotowany przecier z dyni musimy przełożyć do słoików lub do woreczków o ile nie wykorzystamy go natychmiast. Świeżo przygotowany przecier dyniowy możemy przechowywać w słoiku, w lodówce do pięciu dni. Jeżeli chcemy przechowywać go dłużej, wówczas lepiej go zamrozić.

Mrozić możemy dowolne porcje purée, jednak lepiej by były to jednakowe ilości, które potem łatwiej będzie zużyć np. 1 szklanka. Jeżeli chcemy, możemy różne ilości pasty, ale musimy ją dobrze opisać, zarówno ilość, jak i datę mrożenia.

Purée z dyni możemy również zawekować. Wówczas umieszczamy go w czystych, wyparzonych słoikach i dobrze zakręcamy. Tak przygotowane wkładamy do dużego garnka i zalewamy wodą do ¾ wysokości słoika. Purée dyniowe pasteryzujemy trzykrotnie. Pierwszego dnia ponad godzinę, drugiego – pół godziny, a trzeciego już tylko kwadrans.

Wykorzystanie purée z dyni


Przecier z dyni możemy wykorzystywać do ciast, ciasteczek, deserów oraz do pieczywa. Można też dodawać do potraw słonych, do zup i sosów. Purée z dyni może stanowić składnik placków, owsianki, czy risotto. Dlatego warto mieć purée dyniowe zamrożone lub w słoikach, by cieszyć się nią przez cały rok, a nie tylko przez krótki jesienny czas.

Zobacz inne dania z wykorzystaniem dyni: