Sprawdzony przepis!

Jak zrobić purée z dyni Hokkaido?

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że dynia niejedno ma imię, bo też i rodzajów dyni jest wiele. Różnią się one między sobą, chociaż należą do tej samej rodziny. Zwykła dynia lub dynia piżmowa, wymagają więcej wysiłku włożonego w przygotowanie. Dania Hokkaido jest łatwa i szybka.

pure z dyni


Jej skórka w przeciwieństwie do innych jest miękka i nawet nie trzeba jej obierać. W takim przypadku trzeba ją jednak dobrze wyszorować oraz pozbyć się plamek, czy innych uszkodzeń skóry, a najlepiej wybrać taką, która ich nie posiada. Poza tym smak dyni Hokkaido też jest wyjątkowy, delikatny, lekko słodki, a przy tym zwarty miąższ.

Właściwości zdrowotne dyni Hokkaido


Dynia Hokkaido jest bardzo zdrowa, gdyż zawiera spore ilości witamin, zwłaszcza A, ale też B i C. Poza tym składniki mineralne, magnez, fosfor, wapń i potas. Dynia ta łagodzi dolegliwości układu pokarmowego oraz potrafi ustabilizować poziom cukru we krwi.

Jest także niskokaloryczna, gdyż 100 gram to jedynie 37 kcal. Zawiera też sporo białka, błonnika i śladowe ilości tłuszczu. Idealna dla osób dbających o dietę. Nie uważasz?

Przygotowujemy purée z dyni


Purée z dyni można kupić w sklepie, zapakowane w puszce i gotowe do użycia. Jednak jeżeli lubisz sam przygotowywać półprodukty i lubisz wiedzieć, co jesz, wtedy przygotuj go w domu. Jest to łatwe i naprawdę szybkie.

Do przygotowania purée dyniowego możesz użyć właściwie każdego rodzaju dyni. Ja użyła Hokkaido, po pierwsze dlatego, ze akurat taka miałam, a po drugie dlatego, że jest ona mało kłopotliwa w przygotowaniu.

Istnieją różne sposoby przygotowywania dyniowego purée. Można dynię ugotować w wodzie lub na parze, albo upiec w piekarniku. Szczególnie polecam wam ten ostatni sposób, gdyż pieczenie wydobywa z dyni wszystkie smaki.

Do przygotowania purée potrzebujecie jedynie dynię. Jak już wspomniałam, u mnie jest to Hokkaido, którą dokładnie umyłam, a następnie usunęłam ze skóry brzydkie miejsca. Potem dynię pokroiłam na połówki, usunęłam pestki i włókna, a potem pokroiłam na kawałki, mniej więcej podobnej wielkości.

Kawałki dyni poukładałam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wsunęłam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni Celsjusza. Piekłam do miękkości, u mnie było to 35 minut, po czym zostawiłam, by przestygła. Gdy była już zimna, wystarczyło ją zmiksować blenderem na gładkie purée i gotowe.


Uwaga!
W przypadku innych rodzajów dyni po upieczeniu skórę trzeba obrać, a miksujemy tylko miąższ.

A do czego możesz wykorzystać takie purée?


Możesz go użyć do przygotowania zupy, sosu dyniowego, ale też do przygotowania słodkich deserów i ciast. Purée ma bowiem neutralny smak, dający możliwości improwizacji.

Smacznego!