Sprawdzony przepis!

Mielonka wieprzowo-drobiowa z szynkowara

Odkąd kupiłam szynkowar, stałam się jego zapaloną zwolenniczką. Nie kupuję już wędlin w sklepie, lecz wszystko przygotowuję w domu. Przygotowywałam wam już: mielonkę z szynkowara, szynkę z szynkowara. Ostatnio roladę drobiową z wkładem z mielonki wieprzowej.

mielonka wieprzowo-drobiowa

Teraz zaś poszłam o krok dalej i przygotowałam mielonkę mieszaną, z dwóch rodzajów mięsa mielonego: z łopatki wołowej oraz z mięsa drobiowego.  Mięsa zmieliłam osobno, a wymieszałam

lekko, tuż przed wsadzeniem do szynkowara. Wędlina wyszła smaczna, a jej przygotowanie jest dziecinnie łatwe. Pod warunkiem, że posiadamy szynkowar. Jest to jednak niezbyt drogi zakup, który bardzo się opłaca. Ja wykorzystuję szynkowar firmy Browin o pojemności 1,5 litra.


Składniki:

  • 600 g łopatki wieprzowej
  • 400 g mięsa z kurczaka
  • 9 g zwykłej soli niejodowanej
  • 9 g soli peklującej
  • 1 łyżeczka żelatyny
  • Przyprawy do wyboru (w sumie 1 łyżeczka): Chilli, czosnek, pieprz czarny mielony, tymianek, pieprz ziołowy, ziele angielskie


Do wykonania mielonki użyłam mięsa obranego z całego kurczaka. Część z piersi i część z nogi. Reszta kurczaka trafiła do rosołu. Mięso to zmieliliśmy na drobnych oczkach 3 mm. Następnie zmieliliśmy wołowinę na oczkach 4,5 mm. Wierzch posypaliśmy solą i przyprawami. U nas były to wędzona papryka i czarny pieprz, po pół łyżeczki każdej przyprawy. Na koniec dodaliśmy łyżeczkę żelatyny i całość ponownie zmieszaliśmy.


Następnie delikatnie zmieszaliśmy ze sobą mięso wołowe z przyprawami i z mięsem z kurczaka. Do szynkowara włożyliśmy woreczek, a w nim umieściliśmy mięso. Szynkowar wstawiamy do lodówki na okres 24 godzin. Po tym czasie szynkowar wstawiamy do garnka z wodą, tak by sięgała ona do wysokości umieszczonego wewnątrz mięsa. Doprowadzamy wodę do temperatury 80 stopni Celsjusza i parzymy w niej wędlinę przez około 1,5 godziny. Sprawdzamy temperaturę wewnątrz, a gdy osiągnie 72 stopnie, wówczas jest gotowa. Wtedy szynkowar schładzamy, a zimny wstawiamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia wyciągamy mięso z szynkowara razem z woreczkiem, rozcinamy worek i możemy już jeść.

Powodzenia!