Sprawdzony przepis!

Szynka z szynkowaru

Szynka przygotowana w szynkowarze, to wędlina doskonała. Wystarczy ją wcześniej zamarynować, a jej smak będzie zależeć od użytej marynaty. Przykłady marynat znajdziecie we wpisie o marynowaniu mięsa. Inna sprawa, że szynka nie potrzebuje wielu przypraw, by cieszyć smakiem.

szynka z szynkowaru

Przygotowanie jej w szynkowarze, jest banalnie proste, wymaga jedynie cierpliwości. Warto jednak poczekać, by cieszyć się smakiem i aromatem doskonałej szynki.

Składniki na szynkowar 1,5 kg:


  • 1 kg szynki
  • 2 litry wody
  • 60 g soli peklującej
  • 3 ząbki czosnku
  • Kilka ziaren pieprzu
  • Kilka ziaren ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka dowolnych przypraw (tymianek, kolendra, papryka itp.)Bierzemy ładny kawałek szynki, najlepiej o wadze 1 kg. Myjemy ją i osuszamy.


Następnie przygotowujemy zalewę. W tym celu do miski dolewamy przegotowaną letnią wodę, dosypujemy sól peklującą i dokładnie mieszamy do rozpuszczenia soli. Następnie dodajemy obrane i pokrojone na kawałki ząbki czosnku oraz przyprawy. U mnie była to specjalna mieszanka do szynki.

Szynkę nakłuwamy widelcem lub wstrzykujemy w kilku miejscach zalewę do środka. Tak przygotowaną szynkę wkładamy do zalewy i odstawiamy na co najmniej 2 dni do lodówki. Moja „siedziała” w lodówce 4 dni.

 

Po wyjęciu z zalewy umieszczamy mięso w szynkowarze, w specjalnym woreczku, który dobrze zakręcamy. Następnie przykrywamy płytką dociskającą, zakładamy sprężynę i zamykamy pokrywkę.

 

Następnie wstawiamy szynkowar do garnka z wodą o temperaturze 85 stopni, zakładamy termometr wewnętrzny i parzymy wędlinę do momentu uzyskania temperatury wkładu o temp. 72- 77 stopni. Zwykle zajmuje to 2 godziny. Ważne, by nie przedłużać parzenia, gdyż może to nadmiernie wysuszyć wędlinę.

 

Po upływie tego czasu wyjmujemy szynkowar i wstawiamy do zimnej wody, aby się schłodził, a następnie do lodówki, gdzie pozostaje przez noc.

Następnego dnia wyjmujemy woreczek z mięsem z szynkowaru i otwieramy go, wyciągając naszą szynkę. Tak przygotowaną szynkę wstawiamy do lodówki, gdzie przechowujemy do 5 dni jeśli pozostawała jedynie w marynacie. Jeżeli szynka została wcześniej zapeklowana, wówczas zachowuje świeżość nawet do 10 dni. Szynkę możemy również zamrozić.

 

Dla tych, którzy szynkowaru nie posiadają mam przepis na szynkę parzoną w garnku.

Powodzenia i smacznego!