Sprawdzony przepis!

Prosta domowa mielonka wieprzowa z szynkowara

Mielonkę z szynkowara można wykonać z różnych gatunków mięsa oraz z dowolnymi przyprawami. Różnorodność powoduje, że każdy może wykonać inną wędlinę, a nawet jednej osobie może wyjść za każdym razem inna wędlinka. Jeżeli użyjemy mięsa drobiowego i łagodnych przypraw, wówczas uzyskamy delikatną mielonkę, idealną dla dzieci lub osób na diecie lekkostrawnej.

domowa mielonka wieprzowa

Dodając ostrych lub wyrazistych przypraw i mieszanki mięs, uzyskamy mielonkę o wyrazistym smaku,

a niekiedy też o intensywniejszym kolorze. Jednak zawsze domowa mielonka, przyprawiona według własnego gustu, to dobra alternatywa dla sklepowych wędlin.

Jedyny problem z przygotowaniem tej mielonki to posiadanie szynkowara. Jest to niezbyt drogi zakup, który bardzo się opłaca. Ja wykorzystuję szynkowar firmy Browin o pojemności 1,5 litra.

Składniki:
800 g karkówki
400 g schabu
18 g soli peklowej
1 łyżeczka pieprzu ziołowego
1 łyżeczka papryki ostrej
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki żelatyny


Mięso myjemy, osuszamy i mielimy na sitku o oczkach 8 mm. Do zmielonego mięsa dodajemy przyprawy, sól peklującą, żelatynę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Mięso dokładnie wyrabiamy do momentu, aż stanie się kleiste.

 

 

W szynkowarze umieszczamy woreczek, do którego wkładamy porcjami masę mięsną. Mięso dobrze ubijamy, aby pozbyć się powietrza, a woreczek dobrze skręcamy, bez zawiązywania. 


Zamykamy szynkowar i wstawiamy do gorącej wody, o temperaturze 80 stopni. Poziom wody musi być równy poziomowi mięsa w szynkowarze. Mięso parzymy przez około 2 godziny. Po tym czasie szynkowar wyciągamy z garnka, odlewamy ewentualnie zebraną wewnątrz wodę i wstawiamy go do zimnej wody, aby wystygł. Zimny szynkowar wstawiamy do lodówki na co najmniej 8 godzin, a najlepiej na całą noc. Rano możemy mięso wyciągnąć z szynkowara i spożywać.


Powodzenia i smacznego!