Sprawdzony przepis!

Solony karmel – zrób go w domu!

Solony karmel to element wielu znanych deserów. Znajdziesz go w słodyczach wielu znanych marek. Jednak nie ma przeszkód, by przygotować go samodzielnie w domu i polewać nim desery, lody, dodawać do ciastek, czy smarować nim andruty. Przygotowanie tego smakołyku zajmie ci kwadrans.

solony karmel

Niektórzy używają do jego przygotowania brązowego cukru, co uważam za marnotrawstwo, gdyż doskonale wychodzi on z tańszego, białego cukru, o drobnej strukturze. Im drobniejszy, tym lepiej
i szybciej się rozpuści. Masło do solonego karmelu powinno być zimne, z sól gruboziarnista.
Przy przygotowywaniu karmelu musicie zachować ostrożność, by się nie poparzyć. Trzeba tez uważać, by nie przypalić cukru, gdyż wówczas będzie gorzki. Lepiej uzyskać zbyt jasny niż za mocny kolor. To co zdecydowani? Przepis poniżej.


Składniki:

  • 200 g cukru
  • 120 g kremówki
  • 80 g masła
  • ½ łyżeczki gruboziarnistej soli


Do garnka z grubym dnem wsypujemy cukier i podgrzewamy go na średnim ogniu, aż się rozpuści i nabierze złotego koloru. Następnie dodajemy masło i mieszamy, aż się połączą. Kolejny etap to dolanie śmietanki. Trzeba przy tym zachować ostrożność, bo może pryskać. Mieszamy, trzymając na małym ogniu, aż wszystko się połączy, a masa będzie jednolita i bez grudek. Na koniec wsypujemy sól, mieszamy jeszcze chwilę i odstawiamy do przestudzenia.
Gotowy karmel przekładamy do słoiczka i używamy według uznania.Powodzenia!