Sprawdzony przepis!

Jak zrobić w domu jogurt naturalny oraz odsączony typu greckiego?

Jogurt to pożywne, lekkostrawne i zdrowe jedzenie, odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Zawiera on sporo białka, wysokiej jakości, duże ilości wapnia, fosforu, cynku, witaminy A, B2 oraz B12.


Kupując w sklepie musimy czyta etykiety, gdyż nie każdy jogurt jest tak naprawdę naturalny. Sporo zawiera wiele chemiczne dodatki, które mają na celu poprawić ich smak, barwę czy przedłużyć trwałość.

Możemy też zrobić w domu zdrowy jogurt, łatwo i szybko. Wszystko, czego będziemy potrzebować to: mleko świeże lub pasteryzowane, dobry jogurt z żywymi kulturami bakterii i ewentualne termometr (warunek niekonieczny)
Składniki mojego jogurtu:

  • 3 litry mleka pasteryzowanego 3,5%
  • 200m jogurtu TotalSposób postępowania zależy od tego, czy posiadamy w kuchni termometr czy korzystamy ze sposobów naturalnych oraz czy korzystamy z mleka świeżego czy też pasteryzowanego.

Mleko wlewamy do garnka i ogrzewamy do 90 ° C, (w przypadku, gdy korzystamy z mleka świeżego) albo do temperatury 50 ° C, jeśli jest pasteryzowane.
Będziemy potrzebować termometru kuchennego, ale jeśli go nie posiadamy wystarczy wyłączyć grzanie tuż zanim zacznie się gotować mleko (w przypadku świeżego) lub wcześniej, gdy zacznie wydzielać parę, jeśli chcesz rozgrzać do 50 ° C (pasteryzowane). Można tez sprawdzić to organoleptycznie, wkładając do mleka palec. Jeżeli jesteś w stanie wytrzymać licząc do 10-ciu, to mleko jest gotowe do wymieszania z kupnym jogurtem.
Wówczas przelewamy mleko do naczynia, w którym będziemy przygotowywać jogurt.
Jogurt kupny rozprowadzamy kilkoma łyżkami ciepłego mleka i mieszamy tak, by nie pozostawił grudek. Potem wlewamy mieszaninę do przygotowanego mleka i mieszamy. Natychmiast po tym, odstawiamy gliniany garnek, słoik czy inne naczynie, w którym przygotowujemy nasz jogurt w ciepłe miejsce, przykrywając górną część czystą ściereczką i zawijając wszystko w koc. Pozostawiamy na kilka godzin. U mnie było to 8 godzin.
Alternatywnie możemy umieścić nasze naczynie w piekarniku, o wstępnym ogrzaniu jej do 40° - 45° C. Podczas procesu koagulacji nie powinno się przenosić, ani wstrząsać naczyniem.
Po upływie kilku godzin nasz jogurt jest gotowy i możemy go spożywać od razu lub przechowywać w lodówce do dziesięciu dni.


Jeśli chcemy zrobić jogurt odsączony, wystarczy użyć gazy lub czystej poszewki bawełnianej, który posłuży za worek. Należy materiał zmoczyć i dobrze wycisnąć, potem wlać do niej nasz jogurt i pozostawić do odsączania na 2-3 godziny. Serwatkę możemy zbierać do miski umieszczonej pod workiem miski. Po odsączeniu jogurt przekładamy do pojemnika z pokrywą (jeśli ma być przechowywany) i wstawiamy do lodówki.
Uwaga:
Z czterech litrów mleka, otrzymamy 1 kg jogurtu odsączanego.


Jak chcecie przygotować domowy twarożek to zapraszam pod link: http://mojekulinarnewariacje.blogspot.gr/2013/03/przygotowanie-twarogu-domowego.html