Sprawdzony przepis!

Arbuz, wszystko co chciałeś o nim wiedzieć

Arbuz to zdrowa i niskokaloryczna przekąska, idealna dla osób, które chciałyby nieco zrzucić z wagi. Uprawiany jest w Europie od XIII w. Istnieją różne odmiany: żółty, pomarańczowy lub czerwony, w sumie ponad 1200 odmian zróżnicowanych nie tylko pod względem koloru i kształtu, lecz również różniących się słodkością miąższu.
Zdrowotne właściwości arbuza

Arbuz jest niskokaloryczny, pozbawiony cholesterolu i innych tłuszczów. Zawiera za to witaminy A i C oraz związki mineralne. Arbuz nie tylko ma mniej kalorii niż większości owoców, ale zawiera mniej cukru. Zawiera około 92% wody, a tylko 5% cukru, dlatego jego spożycie powoduje intensywną diurezę, a przez to oczyszczenie organizmu z toksyn.

Arbuz dzięki zawartości witaminy A pomaga chronić skórę oraz poprawia wzrok, a dzięki dużej zawartości potasu pomaga zachować równowagę wodno-elektrolitową. Potas potrzebny jest również do prawidłowego funkcjonowania nerek, mięśni i przy produkcji enzymów.
Arbuz zawiera aminokwas, cytrulinę, która w organizmie przekształca się w argininę. Ten aminokwas z kolei rozszerza naczynia krwionośne, co pozwala na łatwiejszy przepływ krwi i w rezultacie obniża ciśnienie krwi w prosty i smaczny sposób.

Arbuz, podobnie jak pomidory, zawiera likopen, który jest silnym przeciwutleniaczem. Wzmacnia on nasz układ odpornościowy, chroni komórki przez szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, a tym samym przed rozwojem raka.

Czy wiesz, że...


Arbuz pochodzi z Afryki, ale obecnie uprawiany jest wszędzie tam, gdziepanuje klimat tropikalny lub subtropikalny.
Sezon na arbuza w Europie przypada na miesiące wczesnoletnie. Można go kupić od maja do września. Większość arbuzów na rynku europejskim pochodzi z Hiszpanii, Izraela, Turcji, Włoch, Grecji i z Węgier.

Arbuz w kuchni


Arbuzy najlepiej kupować w całości. Aby przekonać się o ich stopniu dojrzałości warto postukać w zieloną skorupę. Głęboki, pełny ton sugeruje, że arbuz jest dojrzały.

Arbuza przechowujemy w lodówce do kilku tygodni. Najlepiej smakuje schłodzony, zwłaszcza w letnie upały.

Arbuz świetnie smakuje na surowo. Doskonale komponuje się z fetą i serem pleśniowym. Można z niego przygotowywać napoje, smoothie, dodawać do ciast, lodów, deserów, czy sałatki owocowej.


Poza tym oczywistym zestawieniem, arbuz ma wiele zastosowań w kuchni. Podawałam już przepis na konfiturę arbuzową oraz na napój z arbuza.
Jutro smaczna sałatka z arbuzem, a za kilka dni... niespodzianka :)