Sprawdzony przepis!

Kukurydza z grilla

Jeżeli nie jesz mięsa, a znajomi grillują, to nie znaczy, że musisz się patrzeć, jak inni jedzą. Na grillu możesz przygotowywać warzywa, a nawet owoce. Z warzyw możesz przygotowywać również smaczne warzywne szaszłyki, a tym, co cię zaskoczy, będą szaszłyki owocowe. Możesz też zrobić kukurydzę.

Kukurydza z grilla

Kukurydzą na grillu przygotowuje się szybko i łatwo. To świetny sposób na podkreślenie jej naturalnego smaku i aromatu. Grillować można na grillu tradycyjnym węglowym, na grillu gazowym lub na elektrycznym. My grillowaliśmy na węglowym, dodając do żaru zrębków bukowych. Zobacz, jak w prosty sposób przyrządzić pyszną kukurydzę z grilla.

 

Składniki:

  • Świeże kolby kukurydzy
  • Masło
  • Sól
  • Ulubione przyprawy (np. papryka w proszku, czosnek granulowany, zioła)


Kukurydzę świeżą należy przygotować, obierając ją z liści i ściągając jedwabiste włókna. Końcówki możesz zostawić, odciąć, jeśli tak wolisz lub pokroić kukurydzę na mniejsze kawałki. Najważniejsze jest wcześniejsze namoczenie kukurydzy. Jeśli masz czas, namocz kukurydzę w zimnej wodzie przez około 20-30 minut. To pomoże w zachowaniu wilgoci podczas grillowania. Innym sposobem jest wrzucenie kukurydzy do wrzątku i obgotowanie jej przez około 10 minut. W międzyczasie możemy rozgrzać grill. Elektryczny do około 190 stopni Celsjusza.

Podgotowaną lub namoczoną kukurydzę osączamy z nadmiaru wody i smarujemy masłem oraz osypujemy solą, lub dowolnymi przyprawami. Tak przygotowaną umieszczamy na grillu. Jeżeli boisz się, że możesz ją spalić, wówczas owiń kolby w kawałek folii aluminiowej. Pozwoli to  utrzymać wilgoć w kukurydzy i zapobiec jej przypalaniu się.

Ja nie używałam folii, a kukurydzę opiekałam bezpośrednio na grillu przez około 10-15 minut, regularnie obracając, aż będzie miękka i lekko zrumieniona. Czas grillowania może się różnić w zależności od wielkości i świeżości kukurydzy oraz od indywidualnych preferencji dotyczących stopnia jej zrumienienia. Pamiętaj, aby odwracać kolby co kilka minut, aby grillować równomiernie z każdej strony.
Gotowa kukurydza powinna być miękka, a ziarna jędrne. Możesz sprawdzić, czy osiągnęła odpowiednią konsystencję, wbijając w nią widelec. Powinien on łatwo się zatapiać w kukurydzy. Gotową kukurydzę możesz podawać od razu, możesz też podać ją z kawałkiem dodatkowego masła, posypać ją dodatkowymi przyprawami lub skropić sokiem z limonki dla dodatkowego smaku.

Smacznego!