Sprawdzony przepis!

Gołąbki z tradycyjnym nadzieniem

Nie wiem jak to możliwe, ale na blogu zabrakło zwykłych tradycyjnych gołąbków. Znajdziecie u mnie gołąbki z nietypowym farszem, pieczone leniwe gołąbki, bardzo leniwe gołąbki, a nawet greckie gołąbki w liściach winorośli, czyli dolmadakia. Zabrakło natomiast tradycyjnych, polskich gołąbków z mięsem i ryżem. Dlatego dzisiaj ten błąd naprawiam i podaję przepis na mięsno-ryżowe gołąbki. 

Gołąbki z tradycyjnym nadzieniem

Warzywa kapustne można faszerować różnymi dodatkami: mielonym mięsem, ryżem, kaszą z boczkiem, czy grzybami. Natomiast w przepisie na gołąbki z nietypowym farszem znajdziecie warzywa. W dawnej kuchni polskiej zapiekano też gołąbki w piecu, zalewając je wywarem z grzybów, barszczem czerwonym, żurem lub kwasem spod kapusty. Upieczone podawać można z różnymi sosami: pomidorowym, grzybowym, koperkowym lub polane stopionym tłuszczem. Oprócz zapiekania możemy gołąbki ugotować w garnku z wodą. Tak przygotowane, również podajemy polane sosami lub posmarowane masłem.

Jak wybrać dobrą kapustę?


Wybierz kapustę o żywych kolorach liści, bez widocznych zmian. Nie kupuj kapusty, na której zauważysz inwazję gąsienic. Kapustę wybierz odpowiednią do przepisu, który zamierzasz zrobić, czyli do gołąbków wybierz kapustę lekką o luźno związanych liściach. Im bardziej puszysta i lżejsza kapusta, tym bardziej nadaje się do zawijania i tym szybciej liście rozdzielą się po zanurzeniu we wrzącej wodzie.

 Składniki:

  • 1 duża główka białej kapusty ok. 1,5 kg
  • 200 g mielonego mięsa wieprzowego
  • 250 g ryżu
  • 1 duża cebula
  • 2 łyżki masła
  • Sól
  • Pieprz czarny


 
Z kapusty usuwamy wierzchnie liście oraz wycinamy głąb. W dużym garnku gotujemy wodę z solą, a gdy się zagotuje, wkładamy do niej kapustę, tak by cała była zanurzona. W trakcie gotowania, po kilku minutach, ściągamy z kapusty wierzchnie liście, które odkładamy na talerz. Drugim sposobem jest wyodrębnienie pojedynczych liści wcześniej i ich wrzucanie na wrzątek na 2-3 minuty, a następnie wyjęcie, osuszenie i wystudzenie. Z każdego liścia odcinamy też zgrubiały nerw.

Kiedy liście kapusty stygną, zabieramy się za farsz. Ryż gotujemy i mieszamy z mięsem mielonym. Dodajemy posiekaną i przesmażoną na maśle cebulę oraz przyprawy: sól i pieprz. Na każdym liściu kładziemy po dwie łyżki farszu i ciasno zwijamy gołąbki, które układamy w szerokim garnku wyłożonym uszkodzonymi i wcześniej odłożonymi liśćmi. Na nich układamy gołąbki i zalewamy szklanką wody i doprowadzamy całość do wrzenia, po czym zmniejszam płomień i gotuję na średnim ogniu, do miękkości, 50 – 60 minut, w zależności od wielkości gołąbków.Ugotowane gołąbki możemy wyciągnąć i polać sosem lub stopionym masłem jak u nas. Można też pod koniec gotowania zalać gołąbki sosem i dusić razem jeszcze 5 – 10 minut.

Smacznego!