Sprawdzony przepis!

Domowa nalewka z płatków róży

Dawno szykowałam się na zrobienie nalewki z płatków róży. Jednak zacząć musiałam od zakupienia róży, która już w pierwszym roku obsypała się kwiatami.  W maju, gdy róża zakwitła pojawiła się u mnie myśl o wykorzystaniu płatków na nalewkę. Płatków nie było dużo, jednak udowodniłam sobie, że nawet z tak niewielkiej ilości można przygotować nalewkę.

Domowa nalewka z płatków róży

Czym bowiem jest nalewka? To nic innego jak alkoholowy wyciąg roślinny, często o właściwościach zdrowotnych. Podczas produkcji domowych nalewek alkohol wyciąga z roślin zawarte w nich aktywne

substancje oraz doskonale je konserwuje. Smak nalewek zależy od użytych składników, odpowiedniego doboru owoców, ziół, przypraw, a także od dodatku substancji słodzących. najczęściej stosuje się syrop cukrowy lub miód. Do przygotowania nalewek najlepsza jest woda źródlana lub mineralna. Można także użyć przegotowanej wody z kranu.

Przygotowanie domowych nalewek jest bardzo łatwe, a ich jedynym minusem jest czas oczekiwania na gotowy produkt.

Właściwości zdrowotne nalewki

Warto zaznaczyć, że nalewka z płatków róży to nie tylko bogactwo smaku i aromatu. Ma ona też szereg właściwości zdrowotnych. Bogata w antocyjany i flawonoidy pozwala walczyć z wolnymi rodnikami. Ułatwia trawienie oraz jest bogatym źródłem witaminy C. Dzięki temu wspiera syntezę kolagenu. Tak więc pijmy ją na zdrowie!

 

Składniki:

  •     200 g płatków róży
  •     500 ml czystej wódki
  •     1 szklanka wody
  •     1 szklanka cukru
  •     sok z jednej cytryny


Podstawą nalewki z płatków róży są róże. Mogą być one odmian jadalnych i pachnących, a najlepsze z nich to róża stulistna, francuska, pomarszczona czy damasceńska. Płatki róży zbieramy w suchy, słoneczny dzień, sprawdzając, czy nie zaplątał się w nich jakiś nieproszony gość. Zbieramy tylko zdrowe płatki, bez przebarwień i plam. Płatki róż przebieramy i oczyszczamy z wszelkich zanieczyszczeń. Płatki przekładamy do dużego słoja i lekko przyciskamy, aby weszło ich więcej.


Do płatków wlewamy alkohol i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na około 14 dni. Płatki powinny być przykryte.  Z czasem ich kolor się wybarwi, a potem zmieni od beżu do nawet ciemnego brązu. Kolor nalewki zależy od ilości pigmentu znajdującego się w płatkach, czyli od koloru róż oraz od czasu przetrzymywania nalewki. Po tym czasie odcedzamy na sicie płatki róż.


Istnieją różne sposoby filtracji. Często polecanym jest filtrowanie przez filtry do kawy lub watę. Ja przefiltrowałam nalewkę przez kilkakrotnie złożoną gazę i uważam, że ten sposób był wystarczający, aby uzyskać klarowną nalewkę.

Do przefiltrowanego alkoholu dodajemy wyciśnięty sok z cytryn, który zrównoważy smak i pozwoli uzyskać ładniejszy kolor. Przygotowujemy też z cukru i wody syrop cukrowy, który po przestudzeniu dodajemy do alkoholu.

Gotową nalewkę rozlewamy do szklanych, najlepiej ciemnych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Czas leżakowania to minimum cztery miesiące do pół roku. Wówczas uzyskuje ona pełnię smaku i aromatu.

nalewka z płatków różyPowodzenia i na zdrowie!