Sprawdzony przepis!

Lody kajmakowe

Proste lody kajmakowe nie wymagają maszynki do lodów ani innych skomplikowanych urządzeń. Wystarczą trzy składniki i kilka godzin w zamrażarce, by cieszyć się ich smakiem.

lody kajmakowe

Do przygotowania lodów kajmakowych według mojego przepisu wystarczy zwykły mikser ręczny i kwadrans wolnego czasu. Wykonanie jest banalnie proste, a smak lodów doskonały.
Składniki:

  • 1 puszka skondensowanego, słodzonego mleka
  • 200 ml śmietanki kremówki
  • 250 g jogurt odsączony (tzw. grecki) 10%

 
Kilka słów o składnikach. Kajmak przygotowałam poprzez gotowanie zamkniętej puszki, skondensowanego, słodzonego mleka przez 2 godziny. Zrobiłam to dużo wcześniej, więc miałam już gotowy, przed przygotowywaniem lodów. Tak ugotowany kajmak można przechowywać w lodówce. Użyłam jogurtu greckiego, który ma to do siebie, że jest tłusty i gęsty, więc idealnie nadaje się do tworzenia wszelkich mas, deserów i lodów. Nie nadaje się tego jogurt tzw. pitny. Natomiast śmietana kremówka użyta w tym przepisie miała na celu spulchnienie całej masy, by była bardziej aksamitna.

Sposób przygotowania


Do miski miksera odmierzamy potrzebną ilość jogurtu i zaczynamy miksować na niskich obrotach, dodając łyżkami, przygotowany, schłodzony kajmak. Następnie zwiększamy obroty miksera, by masa stała się jednorodna i puszysta.


Dobrze schłodzoną kremówkę wlewamy do wysokiego naczynia i ubijamy na sztywno, a następnie dodajemy do masy jogurtowo-kajmakowej i delikatnie mieszamy. Masę przelewamy do zamykanego szczelnie pojemnika i wstawiamy do zamrażalnika. 

Mój zamrażalnik ustawiony jest na -18 stopni, tak więc lody do całkowitego zamrożenia potrzebują 3 godzin. W międzyczasie lodów NIE trzeba mieszać, po zamrożeniu dają się łatwo nabierać łyżką.


Smacznego!