Sprawdzony przepis!

Smażony oscypek

Smażony oscypek z żurawiną to smaczna i szybka do przygotowania przekąska i doskonała przystawka. W górskich miejscowościach, jak zakopane, Stary Sącz, Nowy Targ, czy Bukowina przystawka ta dostępna jest niemal w każdej restauracji. Jednak nie trzeba jechać w góry, żeby spróbować smażonego oscypka. Można z powodzeniem przygotować go w domu, pod warunkiem, że wcześniej zaopatrzymy się w oscypki. Te jak wiadomo, nie są dostępne cały rok.

Smażony oscypek

Rozwiązaniem jest kupno ich w sezonie i zamrożenie, tak by cieszyć się ich smakiem, przez cały rok, kiedy tylko przyjdzie nam ochota. Wystarczy tylko taki zamrożony serek dzień wcześniej przełożyć do lodówki. Do smażenia nadają się zarówno małe oscypki, jak i też duże, pokrojone w 1-centymetrowe plastry. Oscypki oczywiście można również grillować.


Składniki:

  • Oscypki
  • Żurawina
  • Olej

Jak smażyć oscypki?


Rozgrzewamy patelnię i wlewamy niewielką ilość oleju np. rzepakowego. Następnie podsmażamy oscypki po około 3 minuty z każdej strony, na małym ogniu. Zwykle jak się podsmaża na rumiano, wtedy odwracamy na drugą stronę. Przewracamy je, używając łopatki lub szczypiec. Nie nakłuwamy ich widelcem, bo ser ze środka wypłynie. Smażymy, aż serki będą miękkie i zarumienione z obu stron.


Klasycznie smażony oscypek podajemy z żurawiną lub borówką. Możemy też podać go z ogórkiem kiszonym luz z sałatką. Ostatecznie jako składnik warzywnej sałatki.

 

Smacznego!