Sprawdzony przepis!

Grzyby suszone na słońcu

Dla grzybiarzy niedługo zacznie się sezon na zbieranie. A co zrobić ze zbiorami? Można oczywiście wykorzystać na bieżąco, można mrozić lub marynować. Chyba najłatwiejszą metodą jest suszenie grzybów. Można je suszyć w specjalnych suszarkach, w piekarniku lub na słońcu. I taką właśnie metodę preferuję. Może dlatego, że słońca mi nie brakuje.

Grzyby suszone na słońcu

Jak suszyć grzyby na słońcu?


Przy suszeniu grzybów w warunkach naturalnych ważne jest zarówno nasłonecznienie, jak i przewiew. Najlepsze do suszenia grzybów będą siatki lub kratki, które pozwolą grzybom „oddychać”. Trzeba pamiętać też, że grzyby podczas suszenia trzeba odwracać. Dlatego najlepiej nanizać je na sznurek lub ponabijać na patyczki do szaszłyków.


Na początek musimy grzyby przygotować. W tym celu należy je oczyścić z zabrudzeń, ziemi lub piasku. Nie należy grzybów myć w wodzie, a już w żadnym razie moczyć w wodzie. Oczyszczone grzyby, kroimy na mniejsze kawałki. Ja kroję kapelusze w plasterki około pół centymetrowe, a ogonki przecinam wzdłuż. Tak przygotowane nabijam na patyczki do szaszłyków, pilnując, by zachować między nimi odstęp.


Tak przygotowane grzyby układam na siatce, którą przygotowałam sama poprzez rozciągnięcie drobnej siatki z tworzywa sztucznego, na drewnianej ramie. Siatka ta ma tę zaletę, że długi jej kawałek służy za przykrycie suszu. Z powodzeniem suszę na niej owoce czy pomidory.

 

Po ułożeniu grzybów wystawiam je na balkon, na słońce w przewiewnym miejscu. Co jakiś czas obracam patyczki z grzybami, by suszyły się równomiernie. Długość suszenia zależy od nasłonecznienia, ale też od grubości i wielkości grzybów. U mnie zajęło to dwa dni, aby grzyby były suche, ale równocześnie elastyczne.


W czym najlepiej przechowywać suszone grzyby?


Ususzone grzyby przechowujemy w szczelnym, suchym pojemniku. Może to być blaszana puszka, szklany słoik, najlepiej z ciemnego szkła lub drewniane pudełko. Ostatecznie może to być plastykowe pudełko lub ceramiczne z przykrywką. Wypełniony grzybami słoik umieszczamy w szafce, z dala od promieni słonecznych. Aby odstraszyć mole spożywcze, można do pojemnika włożyć liść laurowy. 

Zapraszam też na wpis o 4 skutecznych i sprawdzonych sposobach suszenia grzybów!