Sprawdzony przepis!

Niezawodny sposób na domowy twaróg

Twaróg to biały ser o grudkowatej konsystencji, uzyskiwany z kwaśnego mleka. To podstawa wielu potraw, zarówno słodkich, jak i słonych. W Polsce można go dostać w każdym sklepie, ale można też przygotować go samodzielnie. Teraz jest to jeszcze prostsze, niż myślicie.

 

twaróg domowy

Do przygotowania twarogu nadaje się mleko świeże, sklepowe, takie z krótką datą przydatności do spożycia. Oczywiście, jeżeli macie mleko świeże, to jeszcze lepiej. Skład procentowy tłuszczu w mleku jest mniej ważny. Po prostu z mleka chudego uzyskamy twaróg chudy, a z tłustego tłusty. Ja zwykle przygotowuję twaróg z mleka 3,7%, gdyż wydajność takiego mleka też jest wyższa.

Kwasowość sera zależy natomiast od długości kwaszenia mleka. Z kolei, jeśli chcemy uzyskać twaróg wilgotny, powinniśmy go gotować jak najkrócej. Mleko możemy zakwaszać śmietaną, maślanką, ale też jogurtem. Przykładem takiego przygotowania twarogu jest ten robiony przez moją babcię, a opisany we wpisie Przygotowanie twarogu domowego.

Jednak ostatnio znalazłam szybki sposób na szybkie i bezproblemowe przygotowanie twarogu z pomocą specjalnych kultur twarogowych. Z ich pomocą nie trzeba czekać całymi dniami, aż mleko się ukwasi. Osobiście korzystam z takiej mieszanki zakupionej w firmie Browin. To doskonale dobrana mieszanka liofilizowanych bakterii fermentacji mlekowej, których dodatek przyśpiesza i stabilizuje proces tworzenia zsiadłego mleka.Składniki:

  • 5 l mleka
  • 0,3 g bakterii do twarogu
  • 30 ml wody do rozpuszczenia kultur bakterii


Mleko świeże, prosto od krowy należy poddać pasteryzacji w temperaturze ok. 65 stopni Celsjusza przez 30 minut. Jeżeli korzystamy z mleka nisko pasteryzowanego (do 74°C) lub świeżego, wówczas pomijamy ten etap.

Ja skorzystałam z mleka świeżego, które wlałam do garnka i podgrzałam do temp. 40 stopni Celsjusza. W międzyczasie rozpuściłam bakterie w niewielkiej ilości przegotowanej i chłodnej wody. Na 5 litrów powinno to być 0,3 grama, czyli około 1/5 łyżeczki. Rozpuszczone w wodzie bakterie dodajemy do mleka, krótko mieszamy, a całość pod przykryciem odstawiamy na 24 godziny w temperaturze pokojowej. Proces ten pozwala uzyskać idealne zsiadłe mleko.


Następnego dnia uzyskane przez nas ukwaszone mleko stopniowo podgrzewamy do temperatury 38 - 45 stopni i utrzymujemy w tej temperaturze do momentu wydzielenia się serwatki, czyli zwykle przez co najmniej 30 minut. Im niższa temperatura, tym twaróg będzie delikatniejszy.


Po tym czasie delikatnie mieszamy, a wytworzone ziarno twarogowe przekładamy do chusty serowarskiej lub do tetry i pozostawiamy w celu odcieku w lodówce na około 8 godzin. Dobrze jest pozostawić twaróg w lodówce na całą noc. Następnego dnia rano jest gotowy do spożycia i możemy użyć go na śniadanie.


Pozostałą po odciśnięciu twarogu serwatkę możemy wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Możemy ją wypić, gdyż świetnie gasi pragnienie. Można ją wykorzystać do przygotowania napoi, koktajli lub jako bazę do zup. Sprawdza się do kiszenia warzyw lub zamiast wody, lub mleka, do przygotowania ciasta na chleb. Mam nadzieję, że teraz wykorzystacie w pełni każdy gram mleka.


Powodzenia!