Sprawdzony przepis!

Domowe bagietki

Lubię piec domowe pieczywo, a moi domownicy lubią je zjadać. Niekiedy jest to chleb, innym razem bułki lub rogaliki. Zebrała się tego całkiem spora galeria przepisów. Dzisiaj czas na bagietki.

Domowe bagietki

Nie jest to trudna receptura, a i składników nie potrzebujesz zbyt wielu. Można wykonać je przy użyciu świeżych drożdży, ja jednak skorzystałam z suszonych, łatwiej u mnie dostępnych. Gdybyście chcieli użyć drożdży świeżych, to wystarczy 25 g. Świetny przelicznik drożdży znajdziesz na tej stronie.
Z podanych niżej składników wyszły dwie bagietki. Jedną posypałam gruboziarnistą solą, drugą sezamem. Ty swoje możesz posypać dowolnymi składnikami: makiem, czarnuszką, ziołami.

Składniki:

  • 500 g mąki
  • 260 ml ciepłej wody
  • 2 łyżki oliwy
  • 8 g suchych drożdży
  • 1 łyżeczka soli

 
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól i suche drożdże, po czym wlewamy wodę, mieszając i zagniatając ciasto, które umieszczamy w naoliwionej misce. Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia i ponownie zagniatamy. Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie części i formujemy w kształt bagietki. 

 

 

 

Pozostawiamy na 30 minut, do ponownego wyrośnięcia. Następnie wierzch nacinamy, skrapiamy wodą i posypujemy dodatkami. U mnie solą i sezamem. Bagietki wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 25-30 minut w 190 stopniach Celsjusza. Do piekarnika warto włożyć naczynie z wodą, by parowała podczas pieczenia i tworzyła chrupką skórkę. Upieczone bagietki studzimy na kratce.

Smacznego!


Domowa Piekarnia