Sprawdzony przepis!

Marchew konserwowa — przygotuj ją w domu!

Jesień to czas przetworów i mimo że marchew należy do warzyw, które dostępne są cały rok, to warto jej cześć zakonserwować. Dlaczego? Ponieważ pokrojona w kostkę i zalana zalewą, jest świetnym półproduktem do sałatek lub przygotowania marchewki z groszkiem.

marchew konserwowa

Jej przygotowanie jest bardzo łatwe, a cały proces przygotowania trwa nie dłużej, niż godzinę. Nie jest to więc bardzo pracochłonne zajęcie. Produkty potrzebne do przygotowania marchwi w zalewie są łatwo dostępne i tanie, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanych przetworów bezcenna. Tym bardziej że przetwory takie są pozbawione sztucznych konserwantów, a więc bardziej zdrowe, niż ich przemysłowe zamienniki.


Składniki:

  • 2 kg marchwi
  • 1 litr wody
  • 1 ½ łyżeczki soli
  • 5 łyżeczek cukru


Marchewki myjemy, bez obierania wkładamy garnka z osoloną wodą i gotujemy przez ok. 20 minut. Tak podgotowaną studzimy, obieramy i kroimy w kostkę. Pokrojoną marchew wkładamy do wyparzonych słoików i zalewamy wcześniej przygotowaną zalewą.
Przygotowanie zalewy jest bardzo proste. Wystarczy do 1 litra wody dodać półtora łyżeczki soli oraz pięć łyżeczek cukru i wszystko zagotować, tak by sól i cukier się rozpuściły.
Tak przygotowaną zalewę wlewamy do słoików z pokrojona marchewką, zamykamy pokrywkami i gotujemy przez godzinę. Tak przygotowane można odstawić na półkę do szafki, aby czekały na swój wielki dzień.Powodzenia!