Sprawdzony przepis!

Moda na wege


Od pewnego czasu można zauważyć w naszym kraju trend zmierzający do zmiany sposobu żywienia. Coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania mięsa na rzecz diety wege. Skąd taka tendencja? 

moda na wege

Motywy mogą być różne – począwszy od ekologicznych postaw mających na celu ochronę życia zwierząt, po chęć dbania o własne zdrowie. Niezależnie od pobudek, które kierują Polakami, warto zauważyć, że taka zmiana może mieć pozytywne skutki, zwłaszcza w obliczu rosnącej od kilku lat w społeczeństwie nadwagi. Jednak, by dieta wege rzeczywiście była zdrowa, trzeba pamiętać o odpowiednio zbilansowanych i wartościowych posiłkach.

Dieta Wege – co warto wiedzieć?

Czego w takiej diecie zabraknąć nie może? Pierwsza rzecz, o której myślimy, to białko. Weganie podnoszą jednak, że w produktach roślinnych jest go wystarczająco dużo. Wystarczy odpowiednio komponować swoje posiłki. Zaletą takiej diety jest duża ilość błonnika, co zdecydowanie ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Kolejny atut to brak pustych kalorii. Wielu wegan – choć nie wszyscy – ogranicza, a nawet całkiem eliminuje spożywanie słodyczy. Zamiast nich mogą pojawiać się w menu naturalnie słodkie produkty. Oprócz surowych owoców można spożywać również suszone. Daktyle, żurawiny, śliwki, rodzynki to tylko kilka przykładów. 

W diecie wege ważną rolę odrywają kasze, płatki oraz nasiona, pestki i orzechy. Te ostatnie mają wiele wartościowych dla naszego zdrowia składników, dlatego powinny systematycznie pojawiać się w menu wszystkich osób, także tych, którzy spożywają mięso. Siemię lniane, sezam, pestki dyni czy słonecznika i wiele innych tego typu produktów znajdziemy na stronie SklepAgnex. Jest tam też strefa wege, a w niej wiele rodzajów kasz, płatków itd. Strefa wege do doskonałe miejsce zarówno dla początkujących wegan, którzy nie wiedzą jeszcze, z jakich produktów mogą komponować swoje posiłki, jak i tych z wieloletnim stażem, szukających sprawdzonego dostawcy zdrowej żywności.
Prawidłowo skomponowana dieta wege – oprócz pozytywnego wpływy na ludzki organizm – może mieć wiele innych zalet. Tu wspominamy o kilku aspektach związanych z ograniczeniem spożywania mięsa przez społeczeństwo.

Dlaczego wege ma pozytywne skutki?

Badania wskazują, że prowadzona na szeroką skalę hodowla zwierząt może mieć negatywny wpływ na glebę. Przyczynia się do jej erozji oraz ograniczenia obszarów zalesionych. Warto też zwrócić uwagę, że hodowla zwierząt wymaga zużywania znacznych ilości wody. W dobie, kiedy mówimy o jej deficycie, stanowi to duży problem. Hodowla zwierząt odpowiada też w dużym stopniu za jej zanieczyszczenie oraz jego skutki. Oczywiście nie jest jedyną jego przyczyną i z pewnością wodę można oszczędzać i chronić także na inne sposoby. Odnosząc się do diety wege, nie mogliśmy jednak nie wspomnieć także o tym aspekcie.

Jeśli już decydujemy się na spożywanie mięsa, to zdecydowanie lepiej wybierać to pochodzące z ekologicznych farm, niż z dużych zakładów, co do których nie mamy pewności, w jakich warunkach hodowane były zwierzęta. Warto też zwrócić uwagę, że niektóre z takich zakładów przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, a w ich bezpośrednim sąsiedztwie można wyczuć nieprzyjemny odór. Nie tylko zakłady przetwórstwa, ale już sama hodowla może wpływać negatywnie na naszą atmosferę. Jak wykazały badania, wydzielany przez krowy metan i pochodzący z nawozu podtlenek azotu przyczyniają się zmian klimatycznych w większym stopniu, niż wszystkie dostępne na świecie środki transportu. 

Jak widać dieta wege i ograniczenie spożywania mięsa ma wiele pozytywnych następstw. Co więcej, jeśli będzie odpowiednio prowadzona, jej skutki na nasz organizm mogą być bardzo pozytywne. Warto pamiętać, że możemy wraz z nią dostarczać wszystkie istotne składniki. Suplementacji wymaga jedynie witamina D oraz B12.