Sprawdzony przepis!

Wiosenny serek z kiełkami buraka

Twarożek wzbogacony warzywami, zieleniną i kiełkami to bardzo prosty do wykonania dodatek do kanapek. Jest również lekkostrawny, delikatny i zdrowy. Jego smak będzie się różnił w zależności od użytych warzyw, dodatków i przypraw, jednak zawsze nazywam taki serek wiosennym.


Serek możecie wykorzystać do posmarowania pieczywa, naleśników czy gofrów. Składniki można modyfikować zarówno pod względem składu, jak i ilości. Poniżej znajduje się moja propozycja
takiego serka. Możecie również skorzystać z innej wersji serka wiosennego, który przygotowałam jako dodatek do gofrów z warzywami.


Dodatkiem do serka mogą być kiełki. Wybrałam kiełki buraka, gdyż są bardzo dekoracyjne. Oprócz ładnego wyglądu mają wysoka wartość odżywczą. Wspomagają układ trawienny, zawierają sporo błonnika. Są bogatym źródłem białka, a ponadto zawierają witaminy (A, C, E, z grupy B) oraz składniki mineralne (żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez, siarka, cynk). Mają delikatny, lekko buraczany smak.

Jak wyhodować kiełki buraka?

O hodowli kiełków możecie poczytać tutaj. Poza tym pisałam już o hodowli kiełków z soczewicy. Kiełki buraczane hoduje się w podobny sposób. Rosną one nieco wolniej od innych kiełków, gdyż trwa to ponad tydzień, nawet do 10 dni. Osiągają wówczas długość kilku centymetrów.

Na początek trzeba namoczyć nasiona przez 12 godzin. Później należy przepłukiwać je woda co najmniej 2, a najlepiej 3 razy dziennie o ile hodujemy je w słoiku. Najlepszą metodą kiełkowania tych nasion pozostaje jednak kiełkownica.Przed użyciem trzeba usunąć z kiełków osłonki nasion, które są twarde. W tym celu wystarczy włożyć kiełki do miski z zimną wodą i poruszać. Łuski powinny wypłynąć na powierzchnię.Kiełki najlepiej spożyć od razu lub gdy mamy większa ilość, przepłukać i schować do lodówki. Nie wolno kiełków przechowywać dłużej, niż tydzień, a i tak najlepiej przepłukiwać je wówczas raz dziennie.

Serek z warzywami i kiełkami - przygotowanie:


Składniki:
  • Twaróg
  • Szczypiorek
  • Cebula
  • Świeży ogórek
  • 100 ml jogurtu naturalnego
  • Sól
  • Pieprz
  • Kiełki buraka

Cebulę i szczypiorek siekamy. Ogórek obieramy i ścieramy na tarce na dużych oczkach. Twaróg rozcieramy z jogurtem, dodajemy przyprawy, posiekany szczypiorek, cebulę oraz startego ogórka. Mieszamy, po czym posypujemy kiełkami buraka. Podajemy od razu lub możemy przechowywać w lodówce.Smacznego!