Sprawdzony przepis!

Tatar, czyli befsztyk tatarski

Befsztyk tatarski, popularnie zwany tatarem to przekąska, którą zwykliśmy uważać za typowo polską. Jednak znana jest ona również w innych krajach, chociaż różnić się może dodatkami i przyprawami.

befsztyk tatarski

Wspólną cechą tatara jest mięso, z którego jest przygotowywany. Zawsze jest to wołowina, najwyższej jakości, chuda i śwież. Najlepszym wyborem staje się tutaj polędwica wołowa. Oczywiście zdarzają się również inne potrawy zwane tatarem, a przygotowywane z ryb np. z łososia
lub ze śledzia, jak też wegetariańskie np. tatar z pomidora.Wracając do klasycznego befsztyka tatarskiego, to przyjmuje się, że mięso powinno być skrawane nożem lub siekane. Jednak np. we Francji mięso mieli się na najdrobniejszym sitku. Ja również tak zrobiłam, przyznam, że z wygody i dla oszczędności czasu.
Tatar nie wymaga wielu przypraw. Tak naprawdę wystarczy mu sól i pieprz, chociaż zdarza się doprawianie go sosami Maggi lub Worcester shire, musztardą, sokiem z cytryny, a nawet sherry.
Dodatkami do tatara tradycyjnie są posiekana drobno cebulka oraz ogórki konserwowe, również rozdrobnione. Do tego obowiązkowe żółtko, trochę oleju i można podawać.
Niektórzy dodają do tatara marynowane grzybki, kapary, oliwki, natkę pietruszki, anchois, sardynki w oleju, a nawet majonez! Nieważne jak lubisz spożywać tatara, przygotuj, tak jak lubisz, dodaj swoje dodatki i zjedz ze smakiem. Poniżej tatar mojego męża.Składniki:
  • 150 g mięsa wołowego
  • ½ posiekanej cebuli
  • 1 ogórek konserwowy
  • Żółtko
  • Sól
  • Pieprz
  • Olej


Mięso zmieliłam, chociaż tradycyjnie należy posiekać. Dodaj odrobinę oleju, wymieszaj i ułóż mięso w kopczyk na talerzu. Na środek wbij surowe żółtko, a naokoło poukładaj posiekaną cebulkę oraz ogóreczek. Całość oprósz solą i pieprzem i podawaj od razu. Oczywiście możesz użyć swoich przypraw lub dodatków (patrz wstęp). Ważne, by tobie smakowało :)