Sprawdzony przepis!

Jak przygotować ogórki małosolne?

Ogórki małosolne to klasyka polskiej kuchni, zajmujące w niej istotne miejsce, jak wszystkie kiszonki. Ogórki małosolne nie są bowiem niczym innym, niż ogórkami kiszonymi lub jak kto woli kwaszonymi. Jedne od drugich różni jedynie czas kiszenia. Ogórki małosolne kisi się przez kilka dni, a kwaszone przez dłuższy czas. Kiszenie to bardzo dobry sposób konserwacji żywności, a kiszonki mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, dlatego powinny być zawsze obecne w naszej diecie.

ogórki małosolne

Ogórki kiszone i małosolne powstają poprzez zalanie ogórków gruntowych w dębowej beczce lub kamionkowym naczyniu solanką z odpowiednio dobranymi przyprawami. W tym czasie następuje ich kwaszenie w wyniku fermentacji mlekowej, temperaturze pokojowej około 20 stopni przez
odpowiednio dobrany czas, czyli kilka dni w przypadku małosolnych oraz długi czas w przypadku kiszonych. Jednak w przypadku ogórków kiszonych powinno się po początkowych 3-4 dniach, przenieść je w chłodniejsze miejsce np. do piwnicy i pozostawienie do czasu całkowitego ukiszenia.
Do kiszenie ogórków używa się różnorodnych przypraw: kopru, czosnku, liści malin, wiśni, czarnej porzeczki lub dębu, liści i korzeni chrzanu, gorczycy białej, ziaren czarnego pieprzu, ziela angielskiego i listków laurowych. W zależności od użytych dodatków uzyskujemy nieco odmienny smak.

Ogórki małosolne oraz kiszone to dodatek do obiadu, składnik zupy ogórkowej, składnik sałatek oraz zakąska, przekąska lub dodatek do kanapek. To podstawowy, polski klasyk, tani i prosty do przygotowania.Składniki:
  • 1 kg ogórków gruntowych
  • 1-2 baldachy kopru
  • kilka ząbków obranego czosnku
  • kawałek korzenia chrzanu
  • kilka kulek czarnego pieprzu
  • woda
  • sól kamienna

Ogórki myjemy, odcinamy im ogonki i układamy w kamionkowym garnku, lub w przypadku jego braku, w dużym słoiku. Dodajemy baldachy kopru, czosnek, kawałek korzenia chrzanu, ziarna czarnego pieprzu i ewentualnie inne dodatki według uznania.Następnie przygotowujemy solankę z soli i wody. W tym celu bierzemy na każdy litr wody, 1 łyżkę stołową soli i gotujemy tak, by sól się rozpuściła. Tak przygotowaną solanką zalewamy ogórki, by były przykryte zalewą. Garnek z ogórkami przykrywamy, np. płaskim talerzykiem i odstawiamy na 2-3 dni.


Ogórki małosolne są gotowe do jedzenia już po 24 godzinach, a z każdym dniem są coraz bardziej ukiszone. Najsmaczniejsze są po 3 - 4 dniach. Pozostawienie ich w garnku na dłużej spowoduje, że będą coraz bardziej kwaśne.


Smacznego!