Sprawdzony przepis!

Jak wyleczyć poimprezowego kaca?

Sylwester, nawet dla niepijących kojarzy się z obowiązkowym kieliszkiem szampana. Owszem można wybrać napój bezalkoholowy, ale skupmy się na skutkach picia alkoholu, czyli na posylwestrowych skutkach w postaci kaca.

jak wyleczyć kaca

Czym jest kac i jakie są jego objawy?


Kac pojawia się w momencie zaprzestania działania alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Zwykle następuje to następnego dnia, po nadmiernym spożyciu większej ilości alkoholu. Kac charakteryzuje się ogólnym złym samopoczuciem oraz szeregiem innych objawów fizycznych i psychicznych.

Do najczęstszych z nich zaliczymy:   
  • nadwrażliwość na bodźce (zapachowe, słuchowe, wzrokowe)
  • uczucie rozbicia
  • spadek formy fizycznej
  • problemy z koncentracją
  • obniżenie nastroju
  • brak apetytu, a nawet nudności i wymioty,
  • bóle głowy
  • szybkie męczenie się
  • nadmierna potliwość


Jak zapobiegać kacowi?


Jak wiadomo często lepiej zapobiegać czemuś, niż to później leczyć. Tak jest też w przypadku kaca. Aby uniknąć kaca, należałby zrezygnować z picia. Kacowi można także zapobiec, pijąc podczas zabawy dużo wody lub soków owocowych, lub warzywnych, dzięki czemu przyjmiemy mniej alkoholu. Nie wolno zapominać również o jedzeniu. Błędem jest picie na pusty żołądek. Kolejnym błędem jest mieszanie różnych gatunków alkoholi oraz jednoczesne picie i palenie tytoniu.

Co zrobić, gdy kac nas dopadnie?


Jeżeli następnego dnia odczuwamy przykre skutki picia, wówczas powinniśmy w pierwszej kolejności nawodnić organizm. Najlepsza jest woda mineralna, soki, zwłaszcza warzywne np. pomidorowy lub z kiszonej kapusty. Soki te zneutralizują nadmiar kwasów, dostarczą nie tylko wody, ale i składników mineralnych, zwłaszcza potasu.

Potas zawierają również owoce m.in. banany. Potrzebne będą również witaminy, zwłaszcza A i C, a te znaleźć możemy w świeżych owocach i sokach owocowych. Dobry jest też kwas chlebowy, kwaśne mleko, jogurt lub kefir.

Na ból głowy pomocna będzie kawa oraz tabletki na ból głowy, bez paracetamolu, który reaguje z alkoholem. Warto wziąć aspirynę lub ibuprofen albo specjalne środki na kaca, dostępne w aptece bez recepty.

Kolejnego dnia trzeba koniecznie zjeść śniadanie, które powinno zawierać jajka, ponieważ neutralizują toksyny. W celu wyrównania poziomu cukru we krwi trzeba spożyć węglowodany, białe pieczywo, miód, a nawet posłodzona herbata. Na obiad najlepszy będzie rosół lub żurek.

Jeżeli kondycja na to pozwala, warto wybrać się na spacer. Ruch na świeżym powietrzu pomoże dotlenić organizm oraz pozbyć się bólów głowy.

Bardzo ważny jest też sen, odpoczynek i właściwa regeneracja. Błędem jest leczenie kaca tzw. klinem, czyli małymi dawkami alkoholu, gdyż głównym celem jest pozbycie się alkoholu z organizmu, a nie jego dodawanie.