Sprawdzony przepis!

Super żywność, modny temat

Ostatnio wszędzie słychać o superfoods, czyli produktach o wysokiej wartości odżywczej, które zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, witamin, minerałów i innych cennych biologicznie składników. To żywność, która korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit, hamując rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów.


Wszystkie produkty, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zwykle mają unikane składniki
lub ich kombinacje. Jest to żywność prosta, nieprzetworzona, naturalna, często również niskokaloryczna.

Spotkać możemy się często z listą, która obejmuje spirulinę, jagody acai, jagody goji, kakao, quinoa (komosę ryżową), aloes, soczewicę, trawę pszeniczną, amarantus, noni, ziemię okrzemkową czy nasiona chia.

Są to jednak produkty drogie i nie zawsze powszechnie dostępne, a przecież w kuchni polskiej jest sporo składników, które spokojnie można wciągnąć na listę superfoods. Znajdzie się na niej nasz, polski czosnek, niedoceniany, a bardzo wartościowy. Kiszonki, szczególnie zaś kiszona kapusta, najlepiej własnoręcznie kiszona. Wśród warzyw króluje brokuł, będący cennym źródłem witamin i minerałów. Nie wszyscy też wiedzą, że zwykły brokuł wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Bardzo zdrowe i niedoceniane są kasze w tym kasza jaglana, bezglutenowa, będąca źródłem witamin, głównie z grupy B. Do listy dodajmy jeszcze jajka (na miękko), ryby morskie, orzechy i miód. Dwa ostatnie produkty powinny być spożywane na surowo. Ryby po obróbce cieplnej, a preferowane formy to gotowanie na parze, pieczenie na ruszcie lub w rękawie oraz duszenie.
Ze zdrowych tłuszczów polecany jest olej lniany, będący źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. To także źródło witaminy E i błonnika nierozpuszczalnego.

Kupując super żywność szukaj jej u sprawdzonych sprzedawców.