Sprawdzony przepis!

Ozdoby z masy solnej

Corocznie, przed świętami zadajemy sobie pytanie: czym zająć dzieci, by nie przeszkadzały w przedświątecznych przygotowaniach.Oczywiście można je wdrożyć do drobnych zadań kuchennych, przygotowywania ozdób choinkowych lub zająć lepieniem z ciasta np. z masy solnej.

Przygotowane w ten sposób ozdoby mogą stać się drobnym upominkiem dla najbliższych lub oryginalną ozdobą na domowej choince. I chociaż niejadalne, to będą cieszyć oczy i serca małych twórców :)

Składniki masy solnej:  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 2 szklanki miałkiej soli
  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżka gliceryny

Powyższe składniki należy ze sobą zmieszać i wyrobić elastyczne ciasto, które będzie miało konsystencję plasteliny i nie będzie lepiło się do rąk.Ponieważ ciasto przylepia się do podłoża, najlepiej jest tworzyć na podkładce z folii aluminiowej. Po rozwałkowaniu kawałka ciasta można wycinać z niego kształty foremkami do ciastek lub tworzyć własne wzory.
Przygotowane ozdoby powinny wysuszyć się w piekarniku od 40 minut, w przypadku drobnych ozdób do 2 godzin w przypadku większych elementów. Temperatura powinna oscylować wokół 100 –140 stopni.
Ozdoby wyciągamy, gdy zaczynają się rumienić i malujemy akwarelami i pociągamy lakierem bezbarwnym. Dobrym rozwiązaniem będzie też pomalowanie ich lakierem do paznokci.

Dobrej zabawy!