Sprawdzony przepis!

Marmolada z owoców lotosu

Lotos to typowo jesienny owoc w Grecji. Na świecie znany jest też pod nazwami: hurma, hebanowiec, persymona, szaron czy owoc kaki. Pochodzi z Chin, lecz od starożytnych czasów uprawiany był również w Grecji. Ponadto można je spotkać w Korei, Japonii, Australii, czy USA.


Owoce, pomimo że znane są Grekom od czasów Homera, nie są zbyt popularne i często spożywane. Ze względu na ograniczony popyt, na rynku krajowym pozostaje niewiele z zebranych 2000 ton rocznie. Większość jest eksportowana.

Lotus - owoc jesieni

 
Na listopad przypada największy wysyp tych owoców. Najwięcej upraw znajduje się na Wyspach Jońskich oraz na Krecie. Jednak różne odmiany tych owoców spotkać można na terenie całej Grecji.
Dojrzały owoc powinien mieć wyrazistą pomarańczową skórkę, bez przebarwień. Nie powinna być zbyt miękka, lecz również nie mocno twarda. Owoce należy przechowywać w lodówce, maksymalnie do trzech tygodni, a dojrzałe zjeść jak najszybciej.
 

Wartość odżywcza i zastosowanie

 
Lotus to źródło witamin oraz błonnika. Wartość odżywcza w 100 g owocu to: 2,4 g białka, 9,7 g węglowodanów, 100 mg wapnia, witaminy A oraz C. Wartość kaloryczna 100 g owoców to 50 kcal.

W smaku podobny do brzoskwini, słodki z lekko waniliową nutą. Można ją zjadać w różnych formach. Najlepszy jest na surowo, lecz z powodzeniem można przygotować z niego dżemy, galaretki czy marmolady. Można je też jeść kandyzowane lub suszone. Mogą być dodatkiem do sałatek, ciast i deserów.
owoce lotosu


Składniki:
  • 1 kg dojrzałych owoców lotosu
  • 1 grejpfrut
  • 1 jabłko
  • Kawałek wanilii
  • 500g cukru
  • 50ml Grand Marnier
Owoce umyć i pokroić na małe kawałki. Grejpfruta obrać i pokroić na kawałki.


Jabłko obrać i pokroić na kawałki. Owoce umieścić w garnku.Garnek umieścić na ogniu i doprowadzić do wrzenia. Potem płomień zmniejszyć i smażyć przez kolejne 5-10 minut.Odstawić do przestygnięcia, a następnie zmiksować i z powrotem umieścić w garnku.Ponownie doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć płomień, wsypać cukier i dodać wanilię. Powoli, na małym ogniu smażyć, często mieszając, aż marmolada osiągnie postać żelu.
Po zakończeniu smażenia, usunąć z gałązkę wanilii (jeśli umieścić gałązkę) i dodać likier pomarańczowy. Dobrze wymieszać, a następnie umieścić marmoladę w wysterylizowanych słoikach, odwrócić je pokrywką do dołu i pozostawić do wystygnięcia. Wystudzone przechowujemy w lodówce.


Jeżeli marmolada ma być przechowywana przez dłuższy czas, wówczas musimy poddać je pasteryzacji. W tym celu zamknięte słoiki umieszczamy w garnku z zimną wodą, która pokrywa je niemal całkowicie i gotujemy w temperaturze ok.90 stopni przez 20-25 minut, w zależności od wielkości słoiczków.
Po sterylizacji pozostawiamy słoiki do wystygnięcia i trzymamy w chłodnym, suchym i ciemnym.