Sprawdzony przepis!

Rzeżucha

Rzeżucha kojarzy się ze świętami wielkanocnymi, lecz również z nadejściem wiosny. Nic dziwnego, gdyż usuwa ona z organizmu toksyny oraz wzbogaca go w witaminy i minerały, których darmo szukać w zimowych warzywach.


Owszem można spożywać nowalijki, lecz ich cena, w porównaniu z kiełkami rzeżuchy, przemawiają na korzyść tej ostatniej.
Historia rzeżuchy

 
Kariera rzeżuchy ma długą historię i zaczyna się w czasach starożytnych, kiedy została doceniona przez Hipokratesa. Zalecał on swoim pacjentom spożywanie jej wraz z miodem, jako skuteczny środek na koklusz oraz odflegmianie dróg oddechowych.
 
Prawdziwa jest też podobna historia z czasów panowania Ludwika Świętego. Gdy król ten odwiedzał Vernon, poczuł ogromne pragnienie. Wówczas poczęstowano go sałatką z rzeżuchy, która świetnie ugasiła pragnienie. Zafascynowany właściwościami rzeżuchy oraz życzliwością mieszkańców postanowił umieścić w herbie miasta trzy pęczki rzeżuchy. W Polsce rzeżucha przyjęła się w XV wieku i wpisała się nie tylko jako warzywo przyprawowe, ale też symbol wiosny i świąt wielkanocnych.

Rzeżucha na zdrowie

Rzeżucha zawiera w swym składzie cały komplet witamin (A, B1, PP, K, E, C) oraz składników mineralnych (żelazo, magnez, potas, cynk, chrom, wapń, jod oraz mnóstwo siarki).

Dlatego też rzeżuchę poleca się w kuracjach zwalczających wiosenne wyczerpanie, a także chorym na cukrzycę, ponieważ obniża ona poziom cukru we krwi oraz zawiera chrom, niezbędny do prawidłowej pracy trzustki.

Polecana jest tez osobom z dolegliwościami tarczycy, gdyż zawiera sporo łatwo przyswajalnego jodu. Także osoby otyłe powinny jeść rzeżuchę, gdyż działa moczopędnie, usuwa zaparcia i pomaga trawić tłuszcze. Pamiętać należy, że dzienne spożycie rzeżuchy nie powinno być wyższe niż 2-3 łyżki dziennie, z powodu jej moczopędnych właściwości i ryzyku podrażnienia pęcherza moczowego.

Rzeżucha nie tylko kulinarnie

 
Rzeżucha pomaga nie tylko wewnętrznie, lecz również zewnętrznie. Kto ma problemy z włosami, powinien sięgnąć po rzeżuchę. 

Wystarczy wziąć sporą garść rzeżuchy, zmiksować ją ze szklanką ciepłej, przegotowanej wody i do mikstury dodać 2 łyżeczki drożdży piwnych. Po przecedzeniu posmarować płynem skórę głowy, obwiązać ręcznikiem i pozostawić na dwie godziny. Następnie włosy umyć. Kuracja taka jest długotrwała, gdyż należy ją powtarzać, co najmniej przez miesiąc, na godzinę przed każdym myciem głowy. Jednak przynosi ona wymierne korzyści w przypadku łojotoku, nawracającego łupieżu, nadmiernego wypadania włosów i ich przetłuszczania się.

Wysiewanie rzeżuchy

 
Przygotowanie rzeżuchy w domu jest tanie i dość szybkie do uzyskania. Wystarczy wysypać nasionka na tacce wyłożonej zmoczoną ligniną i pozostawić początkowo, na dzień lub dwa w ciemnym miejscu. Następnie kiełki można już odkryć i poczekać jeszcze kolejnych kilka dni. Najlepsza jest po ok. 10 dniach od wykiełkowania.

Należy tylko pamiętać o codziennym zraszaniu podłoża, tak, by cały czas było wilgotne.
Uprawa ta jest tak prosta, że z powodzeniem można to zadanie zlecić nawet maluchowi, który będzie miał dużo radości i zabawy, a my po tygodniu od wysiania, będziemy cieszyć się smakiem świeżej rzeżuchy i dobrodziejstwem zawartych w niej witamin. 

Kulinarne wykorzystanie rzeżuchy

Oprócz właściwości zdrowotnych oraz wykorzystywanych w kosmetyce, nie można zapomnieć o jej walorach smakowych i wykorzystaniu w kuchni.

Rzeżucha posiada pikantny, zdecydowany smak, który urozmaici smakowo, każdą surówkę czy nada smaku obojętnej smakowo sałacie. Z powodzeniem wykorzystuje się ją w formie dodatku do kanapek, czy jako skład past np. do jajek na twardo. Smaczny jest również sos z dodatkiem rzeżuchy.

Przepisy z wykorzystaniem rzeżuchy: