Sprawdzony przepis!

Posiłki postne Czystego Poniedziałku


Dzisiaj w Grecji obchodzone jest święto Kathara Deftera (Καθαρά Δευτέρα) czyli Czysty Poniedziałek. Jest to ostatni dzień karnawału, a zarazem pierwszy dzień Wielkiego Postu, taki odpowiednik polskiej Środy Popielcowej.

O obchodach tego dnia możecie przeczytać tutaj.

Ja skupię się na aspekcie kulinarnym. Nie chcę po raz kolejny wpisywać przepisów, które wykorzystuję corocznie w tym czasie. Myślę, że wystarczy jak przytoczę linki do nich.
Więc co jemy w tym szczególnym dniu, który jest pierwszym dniem 40-dniowego postu?
Oczywiście potrawy postne. Przede wszystkim owoce morza i ryby. Oczywiście sosy: skordalia lub taramosalata oraz pasta z grochu, czyli fava. Rybie i sosom towarzyszyć będzie lagana, czyli tradycyjny chlebek. Do tego wszystkiego różne pikle i oliwki.
Nie można zapominać też o słodyczach. Wybierać można pomiędzy chałwą sezamową lub chałwą z semoliny, a także wśród różnych wyrobów z dodatkiem tahini, aby wspomnieć jedynie o ciasteczkach z tahini lub o tradycyjnych, w regionie, w którym mieszkam plackach z tahini.
Patrząc na przegląd dań dozwolonych i ich smakowe bogactwo, ciężko uwierzyć, że to wszystko zalicza się do posiłków postnych.