Sprawdzony przepis!

Włoskie tiramisu


Tiramisu to deser, który "chodził" za mną już od dawna. To jeden z tych deserów, które nie są mdłe lub zbyt słodkie. Łączy w sobie smak mocnej kawy oraz delikatność serka. Stąd jest idealny zarówno dla amatorów kawy, jak i słodyczy. 


Na podwieczorek, na deser, na wieczór, czy na święta. Nieważna okazja, a i bez okazji zrobić można.


Składniki:
  • 400g podłużnych biszkoptów
  • 5 jajek
  • 250g cukru
  • 3 filiżanki kawy (ok.200ml każda)
  • ½ filiżanki słodkiego wina (ja dałam Mavrodafni)
  • 500g serka mascarpone
  • Kakao w proszkuŚwieżo zaparzone espresso studzimy i mieszamy ze słodkim winem. Niektórzy słodzą kawę przeznaczoną do maczania biszkoptów, ja tego nie robię.

Przygotowujemy formę, w której przygotujemy nasz deser. Najlepiej, aby była kwadratowa lub prostokątna, tak by łatwo można było układać biszkopty.


Zaczynamy przygotowywać krem. W tym celu ubijamy żółtka z cukrem, do uzyskania gładkiego, białego i puszystego kremy. Wówczas zaczynamy dodawać serek, nie przerywając mieszania. Osobno ubijamy białka na sztywno.

Łączymy ze sobą masę serową z białkami, delikatnie mieszając. Krem powinien być sztywny i kremowy, w żadnym razie nie wodnisty.

Biszkopty szybko zanurzamy w kawie i układamy w formie. Można też ułożyć je w formie, a następnie skropić. Wybór metody zależy w zasadzie od rodzaju biszkoptów. Twarde można zanurzać, delikatne i kruche lepiej jest spryskać kawą. Ważne, by się nie rozlatywały.


Na warstwę biszkoptów nakładamy połowę z przygotowanej masy serowej i posypujemy warstewką przesianego kakao.Na warstwę serka układamy kolejną warstwę zmoczonych w kawie biszkoptów, na to ponownie masa serowa i warstewka kakao.


Drugą warstwę najlepiej układać w przeciwnym kierunku, niż warstwę pierwszą, gdyż całe ciasto będzie wówczas bardziej stabilne.

Na koniec wkładamy deser, na co najmniej 3 godziny do lodówki, a najlepiej na cała noc. 


Smacznego!

Przepis dodaję do akcji:


Wasze pomysły na osłodę jesiennych wieczorów Świąteczne słodkości!