Sprawdzony przepis!

Skórka pomarańczowa smażona w cukrze

Skórka, czy to pomarańczowa, czy cytrynowa jest niemal niezbędna przy przygotowywaniu świątecznych wypieków. O ile, bowiem obejść bez niej może się sernik, to już makowiec, czy keks nie może.
Najlepiej oczywiście przygotować skórkę własnoręcznie. Nie jest to wcale skomplikowane, jedynie trochę czasochłonne, lecz czasu mamy jeszcze dość. Można spokojnie zdążyć z przygotowaniami, przed tegorocznym pieczeniem.



Gotowi, to do dzieła...



Składniki:

  • Skórki z 4 pomarańcz
  • 1 ½ szklanki cukru
  • 3 łyżki wody

Pomarańcze, z których będziemy przygotowywać skórkę należy dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem. Następnie ściągnąć je z owoców, zalać zimną wodą i moczyć przez 48 godzin. W tym czasie wodę, w której moczą się skórki, wymieniać 2-3 razy dziennie.
W trzecim dniu skórki zalać świeża wodą i gotować 10 minut. Następnie wodę wylać, skórki przestudzić i wyciąć z nich albedo, czyli białą część. Pozostałą część skórek pokroić w paseczki lub w kostkę, w zależności od ich późniejszego zastosowania.

Z cukru i odrobiny wody gotujemy gęsty syrop, do którego wrzucamy przygotowane skórki. Gotujemy 10 minut. Na małym ogniu, stale mieszając.
Następnego dnia syrop ze skórkami ponownie zagotowujemy i trzymamy na ogniu przez kolejne 10 minut, do momentu, aż będzie przeźroczysta.

Tak przygotowaną skórkę możemy zużyć od razu lub pasteryzować, jeżeli ma być przechowywana przez dłuższy czas.

Powodzenia!.





zBLOGowani.pl