Sprawdzony przepis!

Eliksir długowieczności


Grecy znani są ze swej długowieczności. Co wpływa na ich długie życie? Na pewno zdrowa dieta obfitująca w owoce, warzywa, w tym w sporą ilość strączkowych, a także ryby, owoce morza oraz rzecz oczywista oliwa. 

Być może przyczynia się do ich zdrowia ilość ziół i przypraw, które dodają do niemal wszystkiego. Może rozwiązaniem jest wstrzemięźliwość w okresach postu lub niewielkie ilości spożywanego mięsa.
Na pewno mają swoje sposoby na zachowanie zdrowia i jakości życia, także w wieku późniejszym. Za przykład niech posłuży rada, jaką pewien starszy człowiek udzielił mojemu mężowi. Podał mu mianowicie sposób na obniżenie wysokiego ciśnienia, poprzez codzienne picie wody z octem jabłkowym.
Oczywiście ocet najlepiej by był naturalny i zrobiony w domu. Mikstura ta podobno pomaga oczyścić żyły, a poprzez to obniżyć ciśnienie.

Innym wartym zapamiętania oraz zastosowania naturalnym medykamentem jest specjalnie przygotowana mieszanina, którą nazwałam eliksirem długowieczności.
Działanie tego medykamentu na organizm jest kompleksowe. Wpływa, bowiem na poprawienie ogólnej odporności, czyści żyły ze złogów cholesterolu, działa pomocniczo w przeziębieniu itp.

Pomijając już aspekty zdrowotne tej mieszaniny, warto wspomnieć o jej zaletach smakowych. Specjalny dobór składników pozwala uzyskać coś na kształt sosu winegret, lecz bez dodatku soli i przypraw.
Gotowy produkt można przechowywać w lodówce i używać według potrzeb.
Można też przelać do ozdobnej butelki i przekazać w prezencie jakiemuś starszemu członkowi rodziny, z życzeniami zdrowia oczywiście :)
Składniki na 1 litr:

  • 150g czosnku
  • 250g cebuli
  • 750ml octu jabłkowego
  • 500g miodu

Cebulę drobno pokroić


Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę.Cebulę z czosnkiem wymieszać i zalać octem jabłkowym.


Mieszaninę odstawić na 24 godziny, co jakiś czas mieszając.

Po upływie wyznaczonego czasu, przecedzić, do uzyskania klarownego płynu, do którego wlewamy miód.


Mieszamy do rozpuszczenia miodu. Płyn przelewamy do butelek i przechowujemy w lodówce.
Dodajemy do surówek lub sałaty, zamiast octu.

WAŻNE: nie przekraczać dawki 2 łyżek na osobę na dzień.