Sprawdzony przepis!

Gotowanie ryżu


Gotowanie ryżu zależy od jego rodzaju i zastosowania. Istnieją tez różne szkoły gotowania ryżu.

Odmiany długoziarniste nie sklejają się podczas gotowania, dlatego używa się ich do sporządzania zapiekanek, sałatek i potraw duszonych. Ryż ten wchłania podczas gotowania 2 razy tyle wody, niż
ma objętości i takie należy też zachować proporcje przy gotowaniu.

Odmiany krótkoziarniste łatwo się rozgotowują, dlatego są dobrym dodatkiem do zup. Robi się tez z niego budynie, kotlety oraz gotuje kleik ryżowy. Nadaje się do gotowania otraw na słodko. Podczas gotowania wchłania on ponad cztery razy tyle wody ile wynosi jego objętość.Ryż gotowany na sypko w dużej ilości wody


  • 250 g ryżu
  • 3 l wody
  • sól

W dużym garnku gotujemy wodę z solą. Do gotującej wody wsypujemy ryż i gotujemy na dużym ogniu bez przykrycia: krótkoziarnisty – 15 minut, długoziarnisty – 20 minut. Ugotowany ryz wyrzucamy na sito, przepłukujemy zimną wodą i osączamy. Ryz przekładamy do płaskiego naczynia, skrapiamy masłem i wstawiamy do lekko nagrzanego piekarnika aby obsechł.

Ryż gotowany na sypko w małej ilości wody


  • 250 g ryżu
  • ½ l wody dla ryżu długoziarnistego lub 1 l dla krótkoziarnistego
  • sól

Zagotować wodę z solą, wsypać ryz, doprowadzić do wrzenia i przykryć. Gotować na małym ogniu od 15 do 30 minut, zależnie od odmiany. Zostawić pod przykryciem przez kilka minut. Można tez gotowy ryż w garnku zawinąć na kilka minut w koc.

Ryż na risotto


W garnku rozgrzać tłuszcz (masło lub oliwę) wsypać suchy ryż i ogrzewać stale mieszając. Gdy ryż wchłonie tłuszcz, podlać go wodą lub bulionem i gotować na małym ogniu przez 20 minut.

Do płynu, w którym gotuje się ryż możemy dodać paprykę oraz koncentrat pomidorowy. Uzyskamy wówczas ryż o barwie czerwonej.


Chcąc mieć żółty ryż należy o gotującego się ryżu dodać 1 łyżkę masła i łyżeczkę kurkumy lub mieszanki curry.