Sprawdzony przepis!

Co można zrobić z czterech cytryn?


Niedawno zbieraliśmy cytryny. Właściwie to nadal wiszą na drzewach i czekają na przetworzenie. Te, które już zebraliśmy zmieniły się w galaretki, konfitury, przecier i skórki. Tak naprawdę to nie potrzeba wiele by zrobić przetwory. Niekiedy wystarczy kilka owoców.


Na przygotowanie słoiczka skórek oraz dwóch buteleczek przecieranych cytryn zużyłam tylko cztery owoce. Dlatego myślę, że zawsze można spróbować…Smażone skórki cytrynowe


Składniki:
  • Skórki z 4 cytryn
  • ½ kg cukru
  • 1 szklanka wody
  • kieliszek spirytusu

Do smażenia skórek cytrynowych najlepiej nadają się owoce z grubą skórką.
Należy je wyszorować, obrać i moczyć przez całą noc w zimnej wodzie.
Następnego dnia wodę odlewamy, zalewamy skórki wrzątkiem, gotujemy chwilę, po czym odlewamy wodę. Postępujemy w ten sposób dwa, trzy razy aby pozbyć się goryczki oraz środków chemicznych, którymi były pryskane.
Następnie przygotowuję syrop z ½ kg cukru i szklanki wody. Odlewamy wodę ze skórek i tniemy je w paseczki lub jak ktoś woli w kostkę i wrzucamy na gotujący się syrop.
Zmniejszamy dopływ ciepła i dosmażamy na wolnym ogniu, aż staną się szkliste.
Gorące wkładamy do wyparzonego słoika i zalewamy syropem. Na wierzch możemy wlać odrobinę wódki (skórki wówczas lepiej się trzymają)
Przechowujemy w chłodnym miejscu np. na drzwiach lodówki.


Uwaga:
Analogicznie przygotowujemy skórki z pomarańczy.

Przecierane cytryny do herbaty


Składniki:
  • Miąższ z 4 cytryn
  • 4 łyżki wody

Środki cytryn (pozostałe po obraniu skórek), kroimy na małe kawałki i wrzucamy do rondelka z grubym dnem. Dolewamy po jednej łyżce wody na każdą cytrynę i gotujemy, mieszając od czasu do czasu. Po około 15-20 minutach, gorące cytryny przecieramy przez gęste sitko. Wlewamy do małych wyparzonych butelek i po ostudzeniu, wstawiamy do lodówki.
Stosować jako dodatek do herbaty.